SEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok

Yardım

İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı

İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı SHT-İHA yayımlanmıştır…

22 Şubat 2016

Türk hava sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Araçlarıyla ilgili talimatı 22 Şubat 2016 tarihinde yayımlanmıştır.
İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-İHA), insansız hava aracı sistemlerinin ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliliğin sağlanması, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esasları içermektedir.

Talimat çerçevesinde, azami kalkış ağırlığı 500 gr ile 25 kg aralığında olan İHA’ların ve bunları kullanacak pilotların SHGM tarafından oluşturulan internet tabanlı “Kayıt Sistemi”ne kayıt edilmesi gerekmektedir. Bunun dışındaki azami kalkış ağırlığı 25 kg ile 150 kg aralığında olan ikinci gruptaki İHA’lar ile azami kalkış ağırlığı 150 kg ve daha fazla olan İHA’ların Türk hava araçları tesciline kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kapalı alanlarda kullanılan İHA’lar, yere veya herhangi bir platforma bağlı olan insansız balon ve benzeri sistemler, devlet insansız hava araçları ve azami kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha az olan İHA’ları Talimat kapsamı dışındadır.

SHGM’den izin almayı gerektiren operasyonlarda, izin alınmadan İHA uçuşu yapılması ve verilen yetkiler ile belirlenen hava sahaları dışında operasyon gerçekleştirilmesi hallerinde ilgili şahıs ve işletmeye 2920 sayılı Kanunun 5 inci kısmında yer alan ceza hükümleri uygulanacaktır.

Bu Talimatın yayımlanmasından önce faaliyette bulunan İHA sahiplerinin en geç 01 Mayıs 2016 tarihine kadar, ait oldukları kategoriye göre internet tabanlı sistemine veya tescile kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

SHT-İHA Talimatı
500 gr ile 25 kg ağırlığındaki İHA’lar için oluşturulan internet tabanlı kayıt sistemi, 23 Şubat 2016 tarihinden itibaren iha.shgm.gov.tr adresinden hizmete açılacaktır.

İlgili talimat için tıklayınız

Neden Biz?

Oyuncakhobi Teknolojik Ürünler Ticaret A.Ş 2007 Yılı itibari ile sizlere E-ticaret ve Mağazacılık hizmetini en iyi şekilde sunabilmek için kurulmuştur.Firmamız, Teknolojik gelişmeleri araştırma ekibi ile yakından takip etmekle kalmayıp, sizlerle aynı Hobi ve maceralar içinde yer alarak en uygun ürün ve malzeme ihtiyaçlarınız için pazar araştırması yapmaktadır. 
     
Firma Bünyemizde bulunan FLIR, DJI, Gopro, Axial, B&W, Polarpro Markaları Türkiye’de güçlü bir şekilde temsil etmekteyiz. Satış öncesi ve Satış sonrası müşterilerimizin her zaman yanında olmayı ve Firmamızdan aldığınız hizmetin her zaman hızlı, güvenilir ve zamanında yapılmış olmasını ilkelerimiz arasına koyarak sektörümüzde öncü olmak yolunda ilerlemekte ve daha büyük hedefler için her zaman istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam etmekteyiz.
      
Havadan Çekim sektöründe sadece perakende satış ile kalmayıp, bünyemizde bulunan AR-GE bölümümüz ile Termal Kamera sistemlerini geliştirerek Türkiye’de ki Termal Havadan Görüntüleme sistemlerine öncülük etmekteyiz.